دارالترجمه رسمی سُفرا

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE مخفف عبارت “Graduate Record Examination” است و یکی از معروف ترین آزمون های ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی در سراسر جهان محسوب می شود. این آزمون توسط انجمن دانشگاه های ایالات متحده (ETS) انجام و جهت ورود به پایه های کارشناسی ارشد (Masters)، دکترا (Phd) و دوره های تخصصی (Specialist) در خارج از ایالات متحده امریکا، خصوصا در کشورهایی نظیر کانادا و استرالیا الزامی است. آزمون GRE‌،‌ مهارت های تحلیلی، ادبیاتی و ریاضی را سنجش می کند و به داوطلبان امکان می دهد تا توانایی های خود را در زمینه های مختلفی نظیر تحلیل متن، دانش زبان انگلیسی و مسائل ریاضی مورد ارزیابی قرار دهند.

از این رو، کارایی آزمون GRE در بررسی توانایی های عمومی و تحصیلی داوطلبان برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی بسیار حائز اهمیت است و در فرآیند انتخاب و انتقال داوطلبان به دوره های مورد نظر تاثیرگذار است. علاوه بر این موارد، کسب نمره قابل قبول در آزمون GRE می تواند برای داوطلبان به عنوان یک معیار توانمندی و تعهد نسبت به تحصیلات تکمیلی شناخته شود و در فرایند دریافت وام و بورسیه تحصیلی از دانشگاه ها مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه این مطلب قصد داریم با آزمون GRE آشنا شویم و به مزیت های آن بپردازیم؛ با دارالترجمه رسمی سفرا همراه باشید.

آزمون GRE چیست؟

انواع آزمون GRE شامل چه مواردی می شود؟

آزمون GRE عمومی، آزمونی جامع است که مهارت های عمومی داوطلبان را در زمینه های تحلیل نوشتاری، استدلال کلامی و استدلال کمی سنجیده و مورد ارزیابی قرار می دهد. بخش تحلیل نوشتاری در برگیرنده تولید محتوا و استدلال بر اساس داده های متنی است. استدلال کلامی به ارزیابی توانایی استنتاج منطقی، فهم متون و واژگان می پردازد. در حالی که بخش استدلال کمی به سنجش مهارت های ریاضی و توانایی تحلیل و حل مسائل کمی می انجامد. آزمون GRE تخصصی، تمرکز خود را بر ارزیابی دانش و مهارت های تخصصی داوطلبان در رشته های خاص علمی قرار می دهد. این آزمون برای رشته هایی نظیر ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی و روان شناسی طراحی شده است.

شرکت در آزمون تخصصی با علاقه مندی داوطلب به پیگیری تحصیلات تکمیلی در یکی از این رشته ها مرتبط است. بدین ترتیب، امکان سطح بندی داوطلب بر اساس دانش موضوعی فراهم می شود. هر دو این آزمون ها به منظور ارزیابی نقاط قوت و توانایی های دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در برنامه تحصیلات تکمیلی هستند، طراحی شده اند. نمرات به دست آمده از این آزمون ها، بخش مهمی از مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دانشگاه ها را تشکیل می دهند و اغلب به عنوان جز اصلی فرآیند بررسی صلاحیت علمی داوطلبان مورد استفاده قرا می گیرند. بنابراین، انتخاب آزمون مناسب، گام اولیه و اساسی برای هر داوطلبی است که در جستجوی فرصت های تحصیلی در مراحل بالاتر می باشد.

آزمون GRE

تفاوت آزمون جی آر ای جنرال و آزمون جی آر ای سابجکت چیست؟

آزمون GRE General Test (جی آر ای جنرال) یک ارزیابی استاندارد است که میزان آمادگی کلی داوطلبان برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی را می سنجد. این آزمون به بررسی سه مهارت اصلی استدلال کلامی، استدلال کمی و نوشتار تحلیلی می پردازد. بخش های کلامی و کمی بر اساس پاسخ دهی به سوالات چند گزینه ای طبقه بندی می شوند. در حالی که بخش نوشتار تحلیلی دو مقاله شامل یک موضوع تحلیل و یک موضوع بحث است. این آزمون بر اساس مجموعه وسیعی از مهارت ها و دانش های عمومی ایجاد می شود تا اطمینان حاصل شود داوطلبان از توانایی لازم جهت موفقیت در طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی برخوردارند.

در مقابل، آزمون های GRE Subject Tests به اندازه گیری دانش و مهارت های داوطلب در رشته‌ تخصصی معینی می پردازند. که معمولا با حیطه تحصیلی دانشجو در دوره کارشناسی مرتبط است. آزمون جی آر ای سابجکت در موضوعات خاصی مانند ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی، شیمی، روان شناسی و ادبیات انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین، نیازمند دانش تخصصی عمیق و دقیقی هستند. آزمون های موضوعی، محکی برای ارزیابی داوطلبانی به شمار می روند. که تمایل دارند در یک حوزه‌ خاص پژوهش کنند یا در برنامه هایی با تمرکز عمیق تر و تخصصی تر تحصیل نمایند.

منابع آزمون GRE چیست؟

منابع آزمون GRE بسیار متنوع هستند و شامل موارد درسی، کتاب های آمادگی، تمرینات آنلاین و نمونه سوالات می باشند. جهت کسب موفقیت در آزمون جی آر ای، معمولا توصیه می شود. که داوطلبان از ترکیبی از منابع مختلف استفاده کنند تا آمادگی لازم را به دست آورند. در ادامه به برخی از منابع آزمون جی آر ای می پردازیم:

  1. “The Official Guide to the GRE General Test” این منبع توسط ETS در دسترس عموم قرار دارد. این کتاب به عنوان منبعی رسمی شناخته می شود و شامل دستورالعمل هایی از سازندگان آزمون، به همراه نمونه سوالات و تمرینات می باشد.
  2. کتاب های مجموعه “Manhattan Prep’s 5 lb. Book of GRE Practice Problems” که شامل بیش از 1800 تمرین و مسئله است. تا داوطلبان را در زمینه های مختلف آزمون مانند ریاضیات و واژگان کلامی به چالش بکشد.
  3. “Barron’s GRE” کتابی است که به طور گسترده توسط داوطلبان برای آمادگی در بخش های مختلف آزمون استفاده می شود. تمرکز اصلی آن بر روی استراتژی های حل سوال و توسعه مهارت های تحلیلی می باشد.
  4. “ETS’s PowerPrep” و “PowerPrep Plus” که نرم افزارها و تمرین های رسمی آنلاین هستند و تجربیات آزمون واقعی GRE را شبیه سازی می کنند.

آزمون جی آر ای

نحوه ثبت نام آزمون جی آر ای در ایران به چه صورت است؟

نحوه ثبت نام آزمون GRE به این صورت است که داوطلبان پس از مراجعه به سایت ets.sanjesh.org و تکمیل اطلاعات شخصی شامل مشخصات فردی، انتخاب نوع آزمون، تاریخ آزمون، مرکز مجری آزمون و شماره حساب بانکی خود، پیامکی شامل کد پیگیری و هزینه آزمون دریافت می کنند. داوطلبان سپس به سایت بانک هدایت می شوند و با وارد کردن کد پیگیری، هزینه آزمون را به حساب مرکز مجری آزمون واریز می کنند. این سامانه با همکاری موسسات برگزاری آزمون های بین المللی، جهت ثبت نام متقاضیان شرکت در آزمون های TOEFL و GRE با نرخ مصوب راه اندازی گردید. (منبع)