دارالترجمه رسمی سُفرا

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

گواهی ECFMG چیست و چه افرادی به آن نیاز دارند؟

گواهی ECFMG چیست و چه افرادی به آن نیاز دارند؟

گواهی ECFMG، مخفف Educational Commission for Foreign Medical Graduates، سازمانی می باشد که جهت ارزیابی صلاحیت پزشکان فارغ التحصیل خارج از ایالات متحده آمریکا تاسیس شده است. این گواهی برای تایید اینکه یک پزشک دارای تحصیلات و صلاحیت های لازم جهت ادامه تحصیل یا کار در ایالات متحده (و برخی از کشورهای دیگر نظیر کانادا، بریتانیا، استرالیا و…) است، ضروری می باشد. فرآیند ارزیابی شامل اجزای مختلفی است. از جمله آزمون های متعدد که دانش پزشکی و مهارت های بالینی را می سنجند و ارزیابی سوابق تحصیلی فرد که یکی از نکات بسیار حائز اهمیت تلقی می شود.

پزشکانی که در خارج از ایالات متحده آمریکا به تحصیل پزشکی اشتغال داشته اند و قصد دارند جهت اقامت پزشکی یا فرصت های دانشگاهی در آمریکا اقدام کنند، به گواهینامه ECFMG نیاز دارند. اخذ این گواهی شامل پزشکان مقیم در کشورهای خارجی و همچنین پزشکانی که ممکن است دارای تابعیت ایالات متحده باشند، اما در یک کشور خارجی فارغ التحصیل شده اند نیز می شود. داشتن گواهینامه ECFMG جهت ورود به برنامه های اقامتی از طریق مسیر Match، که یک فرآیند انتخاب سالانه برای تعیین پزشکان در برنامه های اقامت است، الزامی می باشد.

علاوه بر اجازه کار و تحصیل، گواهی ECFMG به پزشکان فارغ التحصیل خارجی اجازه می دهد تا در زمینه های تحقیقاتی مشارکت نمایند و به عنوان پزشک در سیستم بهداشت و درمان آمریکا فعالیت کنند. این گواهی نه تنها به ارتقا استانداردهای بین المللی آموزش پزشکی کمک می کند، بلکه از طریق ارزیابی دقیق، تضمین می کند که پزشکان مهاجر دارای دانش و مهارت های لازم جهت ارائه مراقبت های پزشکی مطلوب هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم با گواهی ECFMG آشنا شویم؛ با دارالترجمه معتبر و رسمی سفرا همراه باشید.

گواهینامه ECFMG چیست؟

گواهی ECFMG نوعی سند اعتباری می باشد که توسط نهادی با همین نام (Educational Commission for Foreign Medical Graduates) صادر می شود. و به عنوان شرط اساسی جهت ورود پزشکان فارغ التحصیل از موسسات آموزشی خارجی به بازار کار و تحصیلات تخصصی پزشکی در ایالات متحده آمریکا شناخته می شود. این گواهی اثبات دانش و مهارت های پزشکی ضروری برای دریافت مجوز انجام کار یا تحصیل در زمینه های پزشکی ایالات متحده است. و شامل پروسه های دقیق ارزیابی علمی، مهارت های بالینی و اعتبار سنجی مدارک تحصیلی می شود که از طریق آزمون های تخصصی و بررسی های فراگیر انجام می گردد. توجه داشته باشید که گواهینامه ECFMG یکی از مهم ترین اقدامات جهت مهاجرت به کشورهای امریکا، انگلستان، استرالیا، نروژ و… محسوب می شود.

گواهی ECFMG چیست؟

در چه کشورهایی اخذ گواهی ECFMG جهت مهاجرت الزامی است؟

گواهینامه ECFMG بیشتر در ایالات متحده آمریکا مورد نیاز است. به این ترتیب که پزشکان فارغ التحصیل خارج از ایالات متحده که قصد دارند در این کشور به فعالیت پزشکی مشغول شوند یا در برنامه های تخصصی و فوق تخصصی شرکت کنند، ملزم به اخذ این گواهینامه هستند. از آنجایی که تایید مدارک تحصیلی و صلاحیت های حرفه ای پزشکان بین المللی، به خصوص در آمریکا، حائز اهمیت است. ایالات متحده در کنار دیگر کشورها که استانداردهای مشابهی برای جذب پزشکان خارجی دارند، خواستار چنین گواهینامه ای هستند. به طور کلی، کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، دانمارک، انگلستان و نروژ در حال حاضر از متقاضیان گواهی ECFMG را درخواست می کنند.

مدارک لازم جهت اخذ گواهی ECFMG

در سال های اخیر درصد زیادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته پزشکی، علاقه دارند که تحصیلات یا کار خود را در یک کشور دیگر شروع کنند. متقاضیان قبل از درخواست ویزا و دیگر مراحل مهاجرت، ابتدا باید گواهی ECFMG را داشته باشند. جهت دریافت این گواهی، شما موظف هستید که مدارک مورد نیاز را با دقت فراهم کنید. در ادامه به مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه ECFMG می پردازیم:

  • عکس صفحات گذرنامه دارای اعتبار
  • عکس رنگی جدید
  • اطلاعات مجوز طبابت
  • اطلاعات تحصیلات پزشکی، تاریخ صدور مدرک و شماره شناسایی
  • شماره شناسایی ECFMG (در صورت وجود)
  • شماره شناسایی (EICS)
  • ترجمه مدرک تحصیلی و سایر مدارک مورد نیاز در سامانه (منبع)

مراحل دریافت گواهینامه ECFMG

فرآیند اخذ گواهی ECFMG برای پزشکان فارغ التحصیل خارجی مستلزم طی مراحلی است که توانمندی های علمی و بالینی آن ها را مورد ارزیابی قرار می دهد. ابتدا، متقاضیان باید نسبت به ثبت نام در ECFMG اقدام کنند و سپس در سری آزمون های USMLE (United States Medical Licensing Examination) شرکت نمایند. که شامل Step 1 و Step 2 CK (Clinical Knowledge) و Step 2 CS (Clinical Skills) می باشد. پس از قبولی در این آزمون ها، پزشکان باید مدارک تحصیلی خود را به ECFMG ارائه دهند که شامل دیپلم دکترای پزشکی و ریزنمرات است. که توسط این نهاد جهت تایید صحت و سنخیت با استانداردهای آموزش پزشکی ایالات متحده ارزیابی می شوند.

گواهینامه ECFMG

EPIC چیست و چه کاربردی در اخذ گواهی ECFMG دارد؟

EPIC یا Electronic Portfolio of International Credentials، سامانه ای است که توسط ECFMG ایجاد و به متقاضیان اجازه می دهد مدارک و مستندات آموزشی خود را به صورت دیجیتالی در یک پرتفو به صورت متمرکز نگهداری کنند. این سیستم متقاضیان را قادر می سازد تا به راحتی مدارک تحصیلی را برای تایید و احراز به ECFMG ارسال کنند. فرآیند تایید EPIC شامل گام هایی برای اطمینان از اصالت و معتبر بودن مدارک است. در حالی که همزمان به راحتی دسترسی به مستندات را برای موسسات و برنامه های پزشکی امکان پذیر می سازد.

ارتباط میان ECFMG و EPIC از این روی است که EPIC به عنوان پلتفرمی جهت مدیریت تمام اسناد و مدارک مورد نیاز برای تایید و تصدیق صلاحیت های پزشکانی که قصد دارند در ایالات متحده مشغول به کار شوند، عمل می کند. چنین سیستمی، اعتبارسنجی را تسهیل می کند. و این امکان را میسر می کند تا موسسات بهداشتی و درمانی بین المللی به سرعت و با دقت اطلاعات را بررسی نمایند. که جزئی کلیدی در فرآیند درخواست برای گواهی ECFMG به شمار می رود. از این رو، EPIC به مکانیزمی حیاتی در تسریع و ارتقای فرآیند احراز هویت متقاضیان تبدیل شده است.