دارالترجمه رسمی سُفرا

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

بلو کارت چیست؟ مراحل دریافت بلوکارت آلمان

بلو کارت چیست؟ مراحل دریافت بلوکارت آلمان

بلو کارت نوعی مجوز اقامت و کار است که توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا به متقاضیان متخصصی که در خارج از اتحادیه اروپا هستند ارائه می شود. هدف از دریافت بلوکارت آلمان ترغیب و جذب نیروی کار متخصص جهت رشد و رقابت اقتصادی است. این کارت به دارندگان آن حق کار و اقامت در کشور مورد نظر را می دهد و دارای شرایط و ضوابط خاصی مانند داشتن پیشنهاد کاری با دستمزد خاص و نشان دادن تخصص در یک حرفه است.

اخذ بلوکارت آلمان برای دارندگان آن فرصت هایی همچون سفر در کل منطقه شینگن همراه با خانواده بدون نیاز به دریافت ویزا و بهره مندی از حقوق و مزایای اجتماعی معادل با شهروندان کشور آلمان را فراهم می کند. علاوه بر این، دارندگان بلو کارت پس از مدتی اقامت در کشور آلمان می توانند برای تغییر کشور به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقدام کنند. همچنین بلوکارت راه اخذ اقامت دائم در آلمان را نیز فراهم می کند و می تواند در نهایت به اخذ شهروندی کشور آلمان منجر شود. در ادامه این مطلب قصد داریم با مراحل دریافت بلوکارت آلمان آشنا شویم؛ با دارالترجمه رسمی سفرا همراه باشید.

بلوکارت آلمان چیست؟

بلوکارت آلمان نوعی مجوز اقامت برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا است که به آن ها این امکان را می دهد با ارائه مهارت های تخصصی و یا تحصیلی در آلمان، به کار و تحصیل مشغول شوند. در اصل، این برنامه جهت جذب نیروهای متخصص به ویژه در زمینه هایی که کمبود نیروی کار وجود دارد، نظیر فناوری اطلاعات، مهندسی و پزشکی طراحی شده است. دریافت بلوکارت آلمان به متقاضیان این فرصت را می دهد که پس از مدت کوتاهی نسبت به سایر مهاجران، به اقامت دائم برسند و همچنین خانواده های آن ها نیز می توانند از حق اقامت بهره مند شوند و در فرآیند ادغام در جامعه آلمانی مشارکت داشته باشند.

مراحل دریافت بلوکارت آلمان

مراحل اخذ بلوکارت آلمان

جهت اخذ بلوکارت آلمان، متقاضیان ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشند که حداقل، معادل آستانه تعیین شده توسط قوانین بلوکارت آلمان باشد و همچنین باید مدارکی مبنی بر تحصیلات عالیه یا تجربه کاری تخصصی مرتبط ارائه دهند. پس از تامین این شرایط، متقاضیان باید فرم های درخواست ویزای ملی را که مختص به کارکنان متخصص است، تکمیل و به همراه تمام مدارک مورد نیاز شامل پاسپورت معتبر، عکس های بیومتریک، مدارک تحصیلی و حرفه ای، نامه پیشنهاد شغلی و نشانی گواهی های مربوط به شرایط مالی را به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود ارائه دهند.

پس از تایید مدارک و اخذ ویزا، متقاضیان می توانند وارد آلمان شوند. و به سرعت برای دریافت بلوکارت آلمان از اداره مهاجرت محلی اقدام نمایند. در مدت زمان کوتاهی پس از درخواست، اداره مهاجرت آلمان بررسی های لازم را انجام می دهد. و در صورت احراز تمامی شرایط لازم، بلوکارت را صادر می کند. این کارت به طور معمول برای مدت چهار سال معتبر است. متقاضیان می توانند پس از گذشت مدت زمان مشخصی، با بلوکارت و ارائه توانایی به جامعه آلمانی، جهت اقامت دائم اقدام کنند.

مزایای دریافت بلو کارت آلمان

  • دسترسی به بازار کار آلمان: مجوز کار برای متخصصان با تحصیلات عالیه، بدون نیاز به ارائه اولویت استخدام شهروندان اتحادیه اروپا یا سایر شهروندان.
  • مسیر سریع تر دریافت اقامت دائم: دریافت اقامت دائم (PR) پس از مدت کوتاه تری نسبت به سایر مهاجرین. (غالبا پس از 33 ماه از دریافت بلوکارت آلمان).
  • دوره کوتاه تر برای PR با زبان آلمانی: امکان درخواست اقامت دائم پس از 21 ماه اگر فرد مهارت های پیشرفته زبان آلمانی را داشته باشد.
  • حرکت آزادانه در منطقه شینگن: امکان سفر بدون ویزا و اقامت کوتاه مدت در سایر کشورهای منطقه شینگن.
  • شرایط اقامت برای فرزندان و والدین: امکان اقامت فرزندان و والدین در آلمان تحت شرایط خاص.
  • امکان کارآفرینی: افراد دارای بلوکارت ممکن است بتوانند پس از مدتی کسب و کار خود را راه اندازی کنند.
  • امتیازات بیمه و بازنشستگی: حقوق و مزایای اجتماعی و دسترسی به سیستم بیمه و بازنشستگی در آلمان.

"مراحل

اعتبار بلو کارت آلمان چقدر است؟

اعتبار بلو کارت آلمان به شرایط قرارداد بستگی دارد و حداکثر تا 4 سال معتبر است. همچنین، پس از 33 ماه از دریافت بلوکارت آلمان می توانید درخواست اقامت دائم در این کشور بدهید. پس از پایان اعتبار Blue Card قادر خواهید بود به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشید. اگر دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B1 هستید. می توانید با اثبات آن پس از 21 ماه اقامت دائم این کشور را اخذ کنید و از مزایای این کشور بهره مند شوید. (منبع)