دارالترجمه رسمی سُفرا

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

آزمون MCAT چیست؟

آزمون MCAT چیست؟

آزمون MCAT یک تست استاندارد جهت سنجش دانش و مهارت های داوطلبان ورود به دانشکده های پزشکی در ایالات متحده و کانادا است. این آزمون شامل چهار بخش اصلی علوم بیولوژیکی، علوم فیزیکی، علوم اجتماعی و انسانی و تحلیل و استدلال متنی می شود. آزمون MCAT برای ارزیابی توانایی داوطلبان در درک مفاهیم علمی پیچیده و توانایی های تحلیلی و استدلالی آن ها طراحی شده است.

کسانی که قصد دارند در آزمون MCAT شرکت کنند، باید در دروس پایه ای علوم زیستی، شیمی، فیزیک و روان شناسی دانش و تسلط کافی داشته باشند. آمادگی برای این آزمون شامل مطالعه گسترده و شرکت در دوره های آمادگی است که به داوطلبان کمک می کند تا دانش خود را در این زمینه ها ارتقا بدهند. این آزمون نه تنها دانش تخصصی داوطلبان را می سنجد، بلکه توانایی آن ها در کاربرد این دانش در موقعیت های پزشکی واقعی را نیز آزمایش می کند. در ادامه این مطلب قصد داریم به صورت کامل با آزمون MCAT آشنا شویم؛ با دارالترجمه رسمی سفرا همراه باشید.

آزمون MCAT چیست؟

شرایط شرکت در آزمون MCAT

جهت شرکت در آزمون MCAT، داوطلبان باید در قدم اول اثبات نمایند که قصد دارند در یک برنامه تحصیلی پزشکی، دندانپزشکی یا سایر رشته های بهداشتی مرتبط ثبت نام کنند. این آزمون برای افرادی طراحی می شود که می خواهند وارد دانشکده های پزشکی شوند. بنابراین، آمادگی علمی معتبری مانند دوره های پیش دانشگاهی در علوم زیستی، شیمی، فیزیک و روان شناسی مورد نیاز است. همچنین، توصیه می شود که داوطلبان تجربیات مرتبط کلینیکی یا تحقیقاتی داشته باشند تا بتوانند مفاهیم علمی را به شکل عملی تری درک کنند.

ثبت نام برای آزمون MCAT از طریق وبسایت رسمی انجام می گیرد و داوطلبان باید حساب کاربری ایجاد کنند و دوره های زمانی مورد نظر برای امتحان را انتخاب نمایند. معمولا آزمون در چندین تاریخ مختلف طی سال برگذار می شود تا امکان انتخاب بیشتری برای داوطلبان فراهم شود. هزینه ثبت نام در آزمون نیز وجود دارد که باید در زمان ثبت نام پرداخت شود. امکان درخواست کمک مالی نیز برای داوطلبانی که شرایط مالی آن ها نامناسب است، فراهم می باشد.

هزینه شرکت در آزمون امکت چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون MCAT بسته به موقعیت جغرافیایی و سایر عوامل ممکن است متفاوت باشد. اما بطور معمول در حدود 320 دلار آمریکا برای داوطلبانی است که در ایالات متحده، کانادا و سایر مناطق تحت پوشش AAMC ثبت نام می کنند. این هزینه شامل ثبت نام جهت آزمون و دسترسی به منابع آمادگی است که توسط موسسه اداره کننده آزمون فراهم می شود. علاوه بر هزینه اصلی، هزینه های اضافی ممکن است برای تغییر زمان یا مکان آزمون و همچنین برای خدمات اضافی نظیر تایید نمره یا ارسال نمره به دانشگاه های بیشتری اعمال شود.

برای داوطلبانی که از نظر مالی دچار مشکل هستند، برنامه های کمک مالی نیز وجود دارد که می تواند هزینه آزمون MCAT را تا حدودی کاهش دهد. این برنامه ها شامل تخفیف در هزینه های ثبت نام و گاهی اوقات دسترسی رایگان یا تخفیف دار به منابع آمادگی است. داوطلبان متقاضی باید شرایط و مدارک لازم برای استفاده از این کمک های مالی را ارائه دهند، که می تواند شامل اظهارنامه مالی و سایر اسناد مربوطه باشد. این امکانات با هدف فراهم کردن فرصت های برابر برای تمام داوطلبانی که مایل به شرکت در این آزمون حیاتی هستند، ارائه می شود.

آزمون MCAT امکت

همچنین بیشتر بخوانید:

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی

تایید مدارک دانشگاه آزاد برای ترجمه

ترجمه ریز نمرات

نحوه امتیازدهی آزمون MCAT

آزمون MCAT بازه امتیازی از 472 تا 528 دارد که بر اساس تعداد سوالاتی که به درستی پاسخ می دهید امتیازدهی می شود. پاسخ های نادرست در نمره کلی شما حساب نمی شوند، بنابراین، مطمئن شوید که به هر سوالی در آزمون پاسخ می دهید، حتی اگر مطمئن نیستید که جواب درست را بلدید. یک سوال بدون پاسخ به عنوان پاسخ اشتباه فرض می شود. پس شما بهتر است به سوالی که بلد نیستید هم پاسخ دهید، شاید پاسخ شما درست بود. تعداد سوالاتی که در بخش های مختلف آزمون به درستی پاسخ می دهید، به نمره کل آن بخش ها اختصاص دارد. به عنوان مثال، اگر به 48 سوال به درستی پاسخ دهید، ممکن است امتیاز کل آن بخش 128 شود. اگر به 37 سوال به درستی پاسخ دهید، ممکن است نمره کل آن بخش تقریبا 123 شود.

میزان دشواری امتحان شما مانند بقیه خواهد بود، بدین معنا که برای همه متقاضیان شرکت در آزمون برای مهاجرت به استرالیا، کانادا، آمریکا و… برای تحصیل، سطح سوالات به صورت عادلانه خواهد بود. 30 تا 35 روز طول می کشد تا بفهمید امتیاز آزمون MCAT شما چقدر شده است. همانطور که قبل تر بیان کردیم، بالاترین امتیاز برابر با 528 است. امتیاز بین 514 تا 528 شما را در بین 10 درصد برتر شرکت کنندگان قرار می دهد. کسب امتیاز بین 508 و 513 باعث می شود در بین 25 درصد برتر قرار بگیرید. کسب امتیاز 499 یا کمتر ممکن است برای ورود شما به برخی از دانشکده های پزشکی کافی باشد، اما در مقایسه با بقیه شرکت کنندگان کمتر از میانگین محسوب می شود. (منبع)