دارالترجمه رسمی سُفرا

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

راهنمای استعلام کد صحت مدارک تحصیلی از سامانه سجاد

همان طور که می دانید به طور معمول از جمله مدارکی که برای ادامه تحصیل، کار و اقامت در خارج از کشور می بایست ترجمه شود، مدارک تحصیلی دانشگاهی است. آن دسته از دانش آموختگانی که در دانشگاه های دولتی، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی( رشته های غیر علوم پزشکی)، تحصیل کرده اند، قبل از تحویل مدارکشان به دارالترجمه می بایست در سامانه سجاد ثبت نام نموده و استعلام مدرک تحصیلی در سامانه سجاد و کد صحت مدارک تحصیلی را درخواست نمایند. برای ثبت نام در سامانه جامع امور دانشجویان، می توانید از کارشناسان سفرا راهنمایی دریافت کنید.

استعلام مدرک تحصیلی در سامانه سجاد

پس از درخواست استعلام کد صحت صدور مدرک تحصیلی از سوی دانشگاه محل تحصیل و پاسخ استعلام اعلام می شود. با ضمیمه کردن استعلام به پرونده،  ترجمه از سوی دارالترجمه رسمی سفرا، کارشناسان قوه قضاییه و وزارت خارجه نسبت به تایید ترجمه اقدام می نمایند.

در اینجا نحوه اخذ کد صحت و استعلام مدرک تحصیلی در سامانه سجاد (www.portal.saorg.ir) در طی چند مرحله به شما عزیزان آموزش داده خواهد شد.

مرحله اول: درخواست اصل مدارک

پیش از هرگونه اقدام برای ترجمه مدارک تحصیلی در دارالترجمه رسمی سفرا و یا اپلای مدارک یا حتی ثبت نام در سامانه جامع امور دانشجویان، می بایست اصل مدارک تحصیلی را از دانشگاه محل تحصیل دریافت کرده باشید. قابل ذکر است که دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، قبل از صدور اصل مدارک تحصیلی، گواهی  موقت صادر می کنند.

قبل از استعلام کد صحت مدارک تحصیلی، باید در نظر داشته باشید که این گونه گواهی نامه های موقت ارزش ترجمه ندارند و مورد تایید قوه قضاییه و وزارت امور خارجه نیستند. لذا ضروری است در صورتی که هنوز موفق به اخذ مدارک تحصیلی مانند دانشنامه، ریز نمره و گواهی ریزنمره نشده اید، هر چه سریع تر نسبت به تسویه حساب با دانشگاه و صندوق رفاه دانشجویان اقدام کنید.

در صورتی که دانشجوی روزانه بوده و از آموزش رایگان استفاده کرده اید و به دلیل عدم کاریابی، موفق به گذراندن خدمت در مناطق محروم و … نشده اید، می بایست با پرداخت هزینه تحصیلی به آزاد سازی مدارک تحصیلی و اخذ تعهد رایگان اقدام کنید.

برای استعلام مدرک تحصیلی در سامانه سجاد، دانشجویان شبانه، پیام نور و غیر انتفاعی که از تحصیل رایگان استفاده نکرده اند به آسانی می توانند مدارک تحصیلی خود را آزاد کنند. در هر حال لازم است هر چه سریعتر نسبت به آزاد سازی مدارک تحصیلی خود اقدام کرده و مدارکتان را به دارالترجمه رسمی سفرا بسپارید تا در اسرع وقت فرایند ترجمه و تاییدات وزارت دادگستری و امور خارجه طی شود.

مرحله دوم: دریافت مدارک تحصیلی

اگر در دانشگاه های دولتی، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی و کاربردی تحصیل کرده اید، پس از درخواست صدور مدارک تحصیلی از دانشگاه محل تحصیل و دریافت دانشنامه و ریز نمرات خود، می بایست برای ثبت نام در سامانه جامع امور دانشجویان، پس از اسکن کردن مدارک به سامانه سجاد مراجعه نموده و مدارکتان را در آنجا بارگذاری نمایید و درخواست خود را برای دریافت تاییدیه تحصیلی مدارک تحصیلی یا همان کد صحت مدارک تحصیلی ارائه نمایید.

مرحله سوم: دریافت کد صحت تایید مدارک

الف) دانشگاه های دولتی:

اگر در یکی از دانشگاه های دولتی تحصیل کرده اید، می بایست درخواست کد صحت مدرک تحصیلی تان را در سامانه سجاد ثبت کنید. روش ثبت درخواست جهت دریافت کد صحت، در بخش ذیل بیان خواهد شد. پس از ثبت در خواست می بایست منتظر دریافت تاییدیه از سوی دانشگاه خود و تاییدیه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و تحقیقات و فناوری باشید.

پس از تایید، می توانید کد صحت مدارک تحصیلی خود را از سامانه سجاد دریافت کنید. لازم به توضیح است پس از ثبت درخواست، می توانید جهت تسریع در روند دریافت تاییدیه مدارک تحصیلی، به واحد آموزش دانشگاه (واحد صدور مدارک تحصیلی) در دانشگاهی که از آنجا فارغ التحصیل شده اید مراجعه کرده تا بلافاصله پاسخ استعلام مدرک تحصیلی در سامانه سجاد را درج کنند.

 1. ثبت درخواست تاییدیه  از سوی  متقاضی یا دارالترجمه
 2. بررسی درخواست از سوی دانشگاه
 3. بررسی تایید از سوی سازمان دانشجویان
 4. مشاهده تایید در کارتابل متقاضی

ب) دانشگاه پیام نور:

در صورتی که در یکی از واحدهای دانشگاه پیام نور فارغ التحصیل شده اید برای دریافت کد صحت و ثبت نام در سامانه جامع امور دانشجویان و تایید مدارک تحصیلی دانشگاه پیام نور، می بایست همان گام های مندرج در بند الف را طی کنید.

با این تفاوت که مدارک صادره از دانشگاه پیام نور باید طی دو مرحله واحد استانی و سپس سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور تایید شود و پس از آن به تایید سازمان امور دانشجویان برسد. پس از تایید مدرک تحصیلی از سوی این سازمان، می توانید کد صحت مدارک تحصیلی را در کارتابل خود مشاهده کنید. پیگیری شخص شما می تواند به تسریع در صدور مدارک تحصیلی تان کمک نماید.

 1. ثبت درخواست تاییدیه از سوی متقاضی یا دارالترجمه
 2. بررسی درخواست از سوی واحد استانی
 3. بررسی تاییدیه از سوی سازمان امور دانشجویان
 4. بررسی درخواست از سوی سازمان مرکزی
 5. مشاهده تاییدیه در کارتابل متقاضی

ج ) دانشگاه های غیر انتفاعی:

1-دانشگاه های غیر انتفاعی استان تهران

در صورتی که در یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی واقع در استان تهران تحصیل کرده اید، می بایست مانند بند الف اقدام نمایید. به عبارتی، دقیقا به همان نحوی که برای اخذ تایید مدارک تحصیلی دانشگاه های دولتی اقدام می شود.

 1. ثبت درخواست تاییدیه از سوی دارالترجمه
 2. مشاهده تاییدیه در کارتابل متقاضی
 3. بررسی از سوی سازمان امور دانشجویان
 4. بررسی از سوی اداره دانش آموختگان سازمان دانشجویان
 5. بررسی درخواست از سوی دانشگاه
2- دانشگاه های غیر انتفاعی سایر استان ها

در صورتی که در یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی سایر استان ها تحصیل کرده اید، برای استعلام مدرک تحصیلی در سامانه سجاد مانند بند الف اقدام نمایید. گرچه در خصوص این دانشگاه ها پس از بررسی درخواست از سوی دانشگاه محل تحصیل، می بایست در خواست شما توسط واحد منتخب استانی نیز تایید شود و سپس به تایید سازمان امور دانشجویان برسد.

 1. ثبت درخواست از سوی متقاضی یا دارالترجمه
 2. بررسی از سوی دانشگاه
 3. بررسی از سوی واحد منتخب استانی
 4. بررسی از سوی سازمان امور دانشجویان
 5. مشاهده تاییدیه در کارتابل متقاضی

د) دانشگاه جامع علمی کاربردی:

در صورتی که در یکی از دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل کرده اید، می بایست درخواست خود را در سامانه سجاد وزارت علوم ثبت کنید. پس از ثبت نام در سامانه جامع امور دانشجویان، نخست می بایست از سوی واحد استانی عملی کاربردی و سپس از سوی واحد مرکزی علمی کاربردی به تایید رسیده و در پایان مدارک، به تایید سازمان امور دانشجویان وزارت علوم برسد تا بتوان کد صحت مدارک تحصیلی را در کارتابل متقاضی مشاهده کرد.

 1. ثبت درخواست از سوی متقاضی یا دارالترجمه
 2. بررسی از سوی واحد استانی علمی کاربردی
 3. بررسی از سوی سازمان امور دانشجویی
 4. مشاهده تاییدیه در کارتابل متقاضی

مرحله چهارم: ترجمه رسمی مدارک تحصیلی

پس از دریافت تاییدیه یا کد صحت مدارک، به همراه تصویر صفحه اول گذرنامه و اصل مدارک خود، به دارالترجمه رسمی 518 (سفرا) مراجعه کرده و مدارک خود را تحویل دهید تا در اسرع وقت مدارک تحصیلی شما به زبان خارجی مورد تقاضا ترجمه شود.

لازم به توضیح است که در صورتی که فرصت کافی برای اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی از سامانه سجاد را ندارید، می توانید این کار را به دارالترجمه 518 (سفرا) بسپارید تا کار را به بهترین شکل پیگیری نماید. به همراه داشتن کارت ملی یا شناسنامه و یا گذرنامه به عنوان مدارک شناسایی آورنده مدارک ضروری است.

در زمان اخذ بارکد یا همان تمبر الکترونیکی از سامانه سنام (قوه قضاییه) باید مدرک شناسایی شما بارگذاری شود. در ادامه راهنمای تصویری، روش دریافت کد صحت مدارک تحصیلی از سامانه سجاد ارائه خواهد شد.