دارالترجمه رسمی سُفرا

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

نحوه استعلام از سامانه میخک

نحوه استعلام از سامانه میخک

استعلام از سامانه میخک (سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) یکی از موارد حائز اهمیت برای ساکنان خارج از کشور محسوب می شود که در راستای دولت الکترونیک ایجاد شده است. سامانه میخک به عنوان بستر خدمات غیرحضوری شناخته می شود. این سامانه همانند دیگر سامانه های آنلاین داخل کشور فرایند احراز هویت و ثبت نام را به صورت غیرحضوری میسر می کند. سامانه میخک مخفف عبارت “سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی” می باشد و بستر مناسبی جهت ارائه خدمات به ایرانیان ساکن کشورهای خارجی است. این سامانه اغلب فرایندهای مرتبط با ساکنین خارج از کشور را به صورت آنلاین و غیرحضوری فراهم می سازد. از مهم ترین خدمات این سامانه می توان به آپوستیل مدارک، امور تحصیلی، امور گذرنامه، بررسی صحت مدارک و… اشاره کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم با نحوه استعلام از سامانه میخک آشنا شویم؛ با دارالترجمه رسمی سفرا همراه باشید.

نحوه استعلام از سامانه میخک

سامانه میخک چیست؟

سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی (میخک) بستری برای ارائه کلیه خدمات کنسولی به هموطنان در حوزه های گوناگون شامل امور گذرنامه، امور سجلی، امور حمایت های کنسولی و قضایی، تنظیم وکالتنامه، تایید اسناد و… می باشد که مراحل آن با تشکیل پرونده الکترونیک (پروفایل) آغاز و با تکمیل فرم های خدمات مورد نظر و بارگذاری (آپلود) تصویر اسناد مربوطه و ارسال آن برای نمایندگی مورد نظر انجام می گردد. بنا به ملاحظات امنیتی و رعایت حفاظت از اطلاعات حریم خصوصی مراجعین، بازخورد اطلاع رسانی و انعکاس نتایج درخواست فقط از طریق ارسال خودکار رایانامه (ایمیل) به ذینفع انجام شده و از این رو با ارسال درخواست تکمیل شده، هیچ گونه اطلاعات و سوابقی در سامانه باقی نمانده و هرگونه اصلاح و یا تکمیل اطلاعات درخواست، صرفا از طریق مراجعه به نمایندگی تعیین شده درخواست امکان پذیر می باشد. (منبع)

نحوه استعلام از سامانه میخک

استعلام از سامانه میخک کار دشواری نیست و تنها نیازمند دریافت کد رهگیری است. جهت دریافت کد رهگیری سامانه میخک ابتدا باید اطلاعات شخصی و فرایند ثبت نام در سامانه با موفقیت انجام شود. پس از ثبت نام در سامانه، متقاضی می تواند با توجه به درخواست خود یکی از پنل های منو را انتخاب و سپس اقدام به ثبت درخواست نماید. توجه داشته باشید که در پایان هر درخواست کد رهگیری برای متقاضی صادر می شود. این کد رهگیری اهمیت زیادی دارد و باید تا پایان فرایند درخواست توسط متقاضی نگهداری شود.

ثبت نام در سامانه میخک (سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی)

ثبت نام در سامانه میخک بدون نیاز به سیم کارت و تنها با چند مرحله ساده انجام می شود. در اولین قدم باید به صفحه اصلی سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی به آدرس mikhak.mfa.gov.ir مراجعه کنید. پس از ورود به صفحه اصلی سامانه مشاهده می کنید که خدمات متعددی نظیر آپوستیل مدارک، امور گذرنامه، امور سجلات، امور تحصیلی، بررسی صحت مدارک و… در قسمت بالایی وب سایت قرار دارند. مطابق با تصویر زیر، در مرکز صفحه گزینه ای با عنوان “ثبت نام / ورودبه سامانه” قرار دارد. روی این گزینه کلیک کنید تا فرایند ثبت نام وارد مرحله بعدی بشود.

سامانه میخک

در مرحله بعدی، مطابق با تصویر زیر صفحه ورود و ثبت نام برای شما باز خواهد شد. در این صفحه باید پست الکترونیکی یا همان ایمیل شخصی خود را وارد کرده و در فیلد بعدی شماره ملی خود را ثبت کنید. بعد از ثبت کد امنیتی، نحوه ورود را در پایین کادر مشخص کنید. بهتر است از طریق ورود با رمز عبور یکبار مصرف وارد شوید. توجه داشته باشید که رمز عبور موقت به ایمیل ثبت شده ارسال می گردد.

ثبت نام در سامانه میخک

پس از ورود رمز موقت شما به راحتی وارد حساب کاربری خود می شوید. توجه داشته باشید که تکمیل اطلاعات کاربری اهمیت زیادی دارد. در نتیجه قبل از ثبت درخواست، به پروفایل کاربری خود مراجعه کرده و فیلدهای مورد نیاز اعم از آدرس، کد پستی و… را تکمیل نمایید.